KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8358455
*
nr 835 8455
Gouache
Gerd Miller, original till Veckorevyen nr: 40 1957, 43x40
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 juli 2013
kl 20:11:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/6 20:52:25
1
300 kr
30/6 20:40:14
2
350 kr
1/7 19:31:56
3
600 kr
1/7 19:51:04
4
500 kr
1/7 19:53:27
5
700 kr
1/7 19:58:00
3
800 kr
1/7 19:58:26
6
900 kr
1/7 19:59:57
3
1.100 kr
1/7 20:00:44
6
1.100 kr
1/7 20:01:02
6
1.200 kr
1/7 20:02:41
3
1.500 kr
1/7 20:03:07
6
1.400 kr
1/7 20:03:36
6
1.600 kr
1/7 20:06:51
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gerd miller gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:14
*
Gouache
nr 835 8455
Gouache
Gerd Miller, original till Veckorevyen nr: 40 1957, 43x40
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 juli 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/6 20:52:25 | 1 | 300 kr |
30/6 20:40:14 | 2 | 350 kr |
1/7 19:31:56 | 3 | 600 kr |
1/7 19:51:04 | 4 | 500 kr |
1/7 19:53:27 | 5 | 700 kr |
1/7 19:58:00 | 3 | 800 kr |
1/7 19:58:26 | 6 | 900 kr |
1/7 19:59:57 | 3 | 1.100 kr |
1/7 20:00:44 | 6 | 1.100 kr |
1/7 20:01:02 | 6 | 1.200 kr |
1/7 20:02:41 | 3 | 1.500 kr |
1/7 20:03:07 | 6 | 1.400 kr |
1/7 20:03:36 | 6 | 1.600 kr |
1/7 20:06:51 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gerd miller gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:14